Září 2011

10 nejpodivuhodnějších ostrovů s endemity

30. září 2011 v 20:49 | forusrakos |  10 NEJ
Jak jsem slíbil, tak posledním článkem v měsíci bude vždy "10 nej..." Jako první jsem si připravil 10 nejpodivuhodnějších ostrovů s endemity (pro toho, kdo by nevěděl, endemit = organismus žijící pouze na malém území země - většinou na ostrově a nikde jinde), do kterých jste mi dávali tipy i vy - čtenáři blogu Forusrakos. Za Vaše nápady Vám moc děkuji. Některé jsem použil, některé, o kterých jsem nenašel dostatek informací, jsem nepoužil, ale přesto si jich vážím. :) Tak a teď už 10. místo:

10. místo - Havajské ostrovy

Havaj je souostroví sopečného a korálového původu v Tichém oceánu spadající pod USA. Čítá 19 větších ostrovů a spoustu menších ostrůvků a skal. Havaj je známá hlavně díky svým písečným plážích, přátelskému obyvatelstvu a v neposlední řadě také díky krásné přírodě, v níž žije spousta živočichů, které nikde jinde na světě nenajdeme. Jedním z mnoha endemitických ptáků je i berneška havajská, která v minulosti již téměř vyhynula, když lidé její stavy snížili na pouhých 30 jedinců. Od 50. let minulého století ale jejich stavy zase pomalu narůstají, a tak můžeme tento druh považovat za zachráněný. V minulosti na Havaji žily i druhy bernešek až čtyřikrát větší než je ta dnešní, ty byly nelétavé a vyhynuly asi před 500 000 lety. Jako další ptačí obyvatele můžeme zmínit ohroženou lysku havajskou, káně havajskou nebo vránu havajskou, která už dokonce v přírodě úplně vyhynula a přežívá pouze v zajetí. Zajímavostí je, že někteří zástupci síťokřídlého hmyzu na Havaji ztratily schpnost létat, a to zřejmě proto, aby je vítr neodvál do moře.
berneška havajská

Nyctosaurus

22. září 2011 v 16:00 | forusrakos |  ptakoještěři
význam jména: noční ještěr
objevitel a rok popisu: Othniel Marsh, 1876
časové rozpětí: svrchní křída
rozšíření: Severní Amerika
tělesné rozměry: rozpětí křídel 2 m, hmotnost 2 kg, dělka hřebene 55 cm


Tajemství aljašského ještěra

19. září 2011 v 18:00 | forusrakos |  tajemný pravěk
Na začátku srpna tohoto roku pomohl mimořádně silný odliv v národním parku Tongass na Aljašce k objevení kostry plaza rodu Thalattosaurus. Nalezení tohoto ještěra na severu je velice překvapivé, protože se vědci domnívají, že obýval spíše teplá mělká moře tropického pásu. Dříve se našel třeba v Britské Kolumbii, Číně, Kanadě nebo v Alpách.


Mara stepní

17. září 2011 v 21:43 | forusrakos |  savci
latinský název: Dolichotis patagonum
stav ochrany: nižší riziko ohrožení
rozšíření: Jižní a Střední Amerika, dříve byly vysazovány i v Evropě (včetně ČR)
typ prostředí: pampy s mírným křovinným porostem
tělesné rozměry: délka těla až 80 cm, výška 50 cm, ocas není příliš vyvinutý, hmotnost 10-15 kg


Vkládání článků

16. září 2011 v 21:24 | forusrakos |  info
Jistě jste si všimli, že během týdne téměř nepřidávám články a když něco splácám, tak je to o víkendu. Je to způsobeno tím, že nemám moc času (kvůli škole, rodinným záležitostem, jiným zájmům atd.) a když už si nějakou volnou chvilku najdu, tak třeba nemám náladu něco psát. Mám ale docela slušnou zásobu rozepsaných článků, které ještě nemají svou finální podobu. Takže jsem se rozhodl, že během víkendu napíšu několik článků a budu je postupně během týdne zveřejňovat tak, že nastaví datum zveřejnění, abych sem během týdne vůbec nemusel chodit. Nemusíte se bát, že bych nečetl Vaše články, to všechno zvládnu přečíst a případně okomentovat taky během víkendu. Doufám, že Vám tento systém nevadí :)

A abych nepsal pořád jenom takové ty administrativní věci, tak nekonec alespoň napíšu, na které články se na mém blogu již brzy můžete těšit. Takže z popisků vyhynulých zvířat si brzy budete moct přečíst rody Carnotaurus, Cryolophosaurus, Elasmosaurus nebo třeba Epidexypteryx. Ze současných zvířat budou zatím jenom savci a ptáci - jezevec lesní, mravoncojed žíhaný, mara stepní, brkoslav severní nebo štítonos bílý. Do nové rubriky o pravěku, o které jsem informaval nedávno, chystám záhadu jednoho mořského plaza a do rubrice o přírodě články o zajímavých přírodních lokalitách (např. mlžný les, na jehož jméno si teď nemůžu vzpomenout :D). Rád bych také udělal seriál o papoušcích, na který bych měl pár zajímavých materiálů, ale to až tak koncem tohoto nebo začátkem příštího roku. A na konec bych chtěl ještě upozornit, že stále můžete psát své tipy na 10 nejpodivuhodnějších ostrovů s endemity.

Nové rubriky + prosba

10. září 2011 v 21:58 | forusrakos |  info
Nakonec jsem se přeci jenom rozhodl rozšířit repertoár blogu, aby tu pořád nebyly jen jednotvárné popisky. Založím tři nové rubriky, z nichž první dvě budou takové klasické a ta poslední bude docela speciální. První rubrikou bude "Záhadný pravěk" (název možná ještě pozměním). Do této rubriky budu přidávat různé zajímavosti z dob dávno minulých, které mě zaujmou. Druhá rubrika nejspíš dostane název "Úžasná příroda" a ta bude obdobná, akorát s tím rozdílem, že bude o současné přírodě a zvířatech. Do těchto dvou rubrik snad začnu přispívat už příští týden. Nakonec jsem si nechal rubriku, do které bych chtěl psát jen jednou do měsíce a asi to bude vždy vůbec poslední článek v měsíci. Rubrika dostane název "10 NEJ" a budu do ní dělat desetimístné žebříčky se vším, co se přírody nebo pravěku týče. Jako první článek se na konci září můžete těšit na "10 nejpodivuhodnějších ostrovů s endemity" (jako menší omluvu za nedokončený seriál "Unikátní fauna...", do kterého jsem napsal jen dva články). A teď už přejdu k té prosbě. Prosím všechny čtenáře tohoto blogu, aby do komentářů napsali někteřé své oblíbené ostrovy, kde se dají najít endemiti, případně i nějakého konkrétního endemita nebo cokoli, co se toho ostrova (nebo i ostrovů) týče. Mohou být klidně i méně známé. Spoléhám na Vás, protože sám bych všech 10 míst asi dohromady nedal. Za Vaše tipy předem děkuji! :)

Longisquama

9. září 2011 v 20:10 | forusrakos |  další plazi
překlad jména: dlouhé šupiny
objevitel a rok popisu: Aleksandr Grigorevich Sharov, 1970
časové rozmezí: střední - svrchní trias
rozšíření: Kyrgyzstán
tělesné rozměry: délka kolem 15 cm


Toxodon

3. září 2011 v 21:48 | forusrakos |  třetihorní savci a ptáci
překlad jména: ohnutý zub
objevitel a rok popisu: Richard Owen, 1837
časové rozpětí: pozdní pliocén - pozdní pleistocén
rozšíření: Jižní Amerika
tělesné rozměry: délka necelé 3 m, výška 1,5 m