ANKETA: Objev desetiletí

29. prosince 2010 v 9:57 | forusrakos |  starší články
Když jsem vytvářel anketu, tak jsem si neuvědomil, že od roku 2000 už uplynulo 11 let. Lepším názvem by tedy bylo: Největší objev od začátku nového milénia. Omluvte prosím tuto chybu.

rok 2000
Bambiraptor - Byl to malý dinosaurus, našla se téměř kompletní kostra. Měl poměrně k tělu největší mozek mezi mezi dinosaury a nejspíše také vynikal inteligencí. Zjistilo se také, že mohl palec postavit proti ostatním prstům a manipulovat tak s předměty.
Charonosaurus - Je to jeden z největších kachnozobých dinosaurů. Našla se stehenní kost dlouhá 135cm. Nejspíše byl blízce příbuzný s rodem Parasaurolophus.
Microraptor - Patřil mezi nejmenší dinosaury a našly se otisky jeho peří. Nejvíce ho ale proslavily dva páry křídel, pomocí kterých plachtil ze stromu na strom. Ukazuje na příbuznost mezi dinosaury a dnešními ptáky.
Pyroraptor - Vykazuje příbuznost s raptory rodu Velociraptor a Deinonychus. Žil ve Francii a byl dlouhý asi 2,5m. Brzy se dočkal filmového ztvárnění v dokumentu Planeta dinosaurů.
Repenomamus - Jezevec z doby spodní křídy patří mezi největší známé druhohorní savce, dosahoval délky 1m. Je dokázáno, že se živil i mláďaty dinosaurů.
Sauroposeidon - Patří mezi největší známé dinosaury, byl 4x vyšší než žirafa a 12x težší než slon. Je záhadou, jak u tak velkého zvířete fungovaly životně důležité orgány.
Microraptor zdroj

rok 2001
Citipati - Byl ve své době největší známí oviraptorid, našla se kompetní kostra s otisky peří. Neobvyklé jméno dostal z indického jazyka sanskrtu.
Hesperosaurus - Žil ve stejné době a na stejném místě jako příbuzný Stegosaurus. Měl široké pláty a širokou lebku. V poslední době se objevují zmínky o tom, že jde jen o nový druh stegosaura.
Masiakasaurus - Měl mírně zahnutou spodní čelist, z obou čelistí vyčnívali zuby, se kterými mohl lovit jen malé živočichy (savce, ryby...). Žil na Madagaskaru, kde se nejspíše stával často kořistí velkých krokodýlů a dinosaurů.
Masiakasaurus zdroj

rok 2002
Aucasaurus - Našla se téměř kompletní kostra, podle které se zjistilo, že jeho ruce byly extrémně zakrnělé. Nalezené kostra patří mezi nejkompletnější mezi abelisauridy.
Incisivosaurus - Byl malý opeřený teropod s velmi neobvyklou lebkou. Z čelistí mu vyčnívaly zuby podobné dnešním hlodavcům, z toho se usuzuje, že se specializoval na rostlinnou stravu.
Incisivosaurus zdroj

rok 2003
Isisaurus - Jedná se o sauropoda žijícího ve spodní křídě v Indii. Zajímavostí je, že měl poměrně krátký krk a přetočené předloktí. Původně byl řazen do rodu Titanosaurus.
Olorotitan - Byl telký kachnozobý dinosaurus, žijící na konci křídy v Rusku. Na hlavě měl výrůstek ve tvaru sekery. Našla se kompletní kostra důležitá pro zjištění rozšíření lambeosaurinů.
Rajasaurus - Žil spolu s Isisaurem v době, kdy byla Indie spojená s Madagaskerem. Prokazuje blízkou příbuznost s Majungasaurem. Narozdíl od něj byl poměrně mohutný.
Isisaurus zdroj

rok 2004
Mei - Jeden z nejmenších dinosaurů a držitel nejkratšího rodového jména mezi dinosaury byl nalezen ve stočené pozici, nejspíše ve spánku, to svědčí o teplokrevnosti dinosaurů. Možná byl opeřený.
Rugops - Byl poměrně velký dinosaurus, který měl stejně jako jeho příbuzní velkou těžkou hlavu a zakrnělé ruce. Byl rozhodujícím průlomem v chápání vývoje teropodů.
Mei zdroj

rok 2005
Falcarius - Žil v USA ve spodní křídě a byl příbuzný Beipiaosaura, který byl oběven o šest let dříve. Zrekonstruovala se celá jeho lebka.
Tyrannotitan - Patří mezi největší dravé dinosaury spolu s příbuznými druhy Giganotosaurus a Mapusaurus. V současnosti se o něm příliš mnoho neví.
Tyrannotitan zdroj

rok 2006
Dracorex - Byl býložravý dinosaurus, jehož klasifikace není jistá, může se jednat o nedospělého Pachycephalosaura. Nalezli ho tři amatérští paleontologové v souvrství Hell Creek. Druhové jméno -hogwartsia- znamená z Bradavic, jako pocta knihám o Harry Potterovi od J.K. Rowling
Guanlong - Jeho objev způsobil senzaci. Jde o teropoda s hřebínkem na hlavě, žil v Číně. Je znám z kostry dospělce a mláděte. Pokud se o jeho objevu chcete dozvědět více, zhlédněte dokument od Nationel Geographic Past na dinosaura.
Juravenator - Fosílii objevil v Německu amatérský paleontolog a dal jí přezdívku Borsti, v Německu je to časté jméno domácích mazlíčků. Byl to malý teropod žijící ve svrchní juře.
Mapusaurus - Byl o něco menší než příbuzný Tyrannotitan, se kterým sdílel místo i dobu (Argentina, svrchní křída). Dnes je na pátem místě v žebříčku největších teropodů.
Guanlong zdroj

rok 2007
Eotriceratops - Našla se obrovská tři metry dlouhá lebka, celé tělo by tedy mohlo měřit až 12 m. Jde tak o největšího rohatého dinosaura.
Gigantoraptor - Patří mezi oviraptorosauroidní dinosaury. Mezi všemi zástupci je zdaleka největší (výška 3,5m, délka 8m, hmotnost 1,5t). Sesadil tak příbuzného dinosaura rodu Citipati (2001). Byl to všežravec.
Kelenken - Řadí se do čeledi Phorusrhacidae a v ní je dokonce největším zástupcem, zároveň se jedná o největšího dravého ptáka historie. Nalezla se lebka dlouhá 71cm.
Mahakala - Dostala jméno podle tibetského božstva. Patří mezi nejmenší známé dinosaury a také mezi nejprimitivnější dromaeosauridy.
Sinocalliopteryx - Byl největší opeřený dinosaurus, větší mohl být jedině Gigantiraptor, u toho se ale bohužel opeření nedochovalo. Své příbuzné výrazně přerůstá.
Suzhousaurus - Žil ve spodní křídě a měřil na délku 6,7m. Jedná se tak o prvního velkého therizinosauridního dinosaura.
Tupandactylus - Byl ptakoještěr žijící ve spodní křídě v Brazílii. Nejpozoruhodnější na něm je jeho hřeben, který je poměrem k tělu mezi ptakojěštěry vůbec největší. Část tvořila látka podobná keratinu a část kostěné vzpěry.
Gigantoraptor zdroj

rok 2008
Austroraptor - Jde o druhého největšího dromaeosaurida, větší je jen Utahraptor. Měřil 5m, možná ale i více než 6m. Troufal si na kořist větší než byl on sám.
Beelzebufo - Je to obrovská fosilní žába dlouhá až 40cm. Žila ve svrchní křídě na Madagaskaru a nejspíše požírala i mladé dinosaury.
Epidexipteryx - Jeden z nejmenších dinosaurů měřil jen 20 cm. Našlo se opeření a dlouhá ocasní pera. K jeho popisu se váže malý skandál, popis byl publikován na webu o měsíc dříve, než byl oficiálně zveřejněn.
Kryptops - Byl zřejmě nejprimitivnější zástupce abelisauridů. Žil v Africe a posal ho Paul Sereno se Stephenem Brussattem.
Materpiscis - Byla placodermní ryba z pozdního devonu žijící v západní Austrálii. Je známá z jediné fosílie, která je jedinečná v tom, že je k ní pupeční šňůrou připojené mládě. Je to tedy nejstarší živočich, u kterého se podařilo prokázat živorodost.
Odontochelys - Pochází ze svrchního triasu, žádná jiná želva nežila tak dávno. Druhý nejstarší druh předběhla o 15 milionů let. Měla měkký krunýř, zdržovala se u pobřeží. Je důkazem toho, že se želvy vyvinuly v moři.
Epidexipteryx zdroj

rok 2009
Anchiornis - Byl malý opeřený čínský dinosaurus. V únoru letošního roku se učinil unikátní pokus, který měl za úkol zjistil barvu opeření. Zjistilo se, že většina jeho těla byla černá, na křídlech a ocasu měl bílé proužky a na hlavě červenou chocholku.
Darwinopterus - Každého jistě napadne, že je pojmenován na počest Charlese Darwina. Jedná se totiž o přechodový článek mezi "dlouhoocasými" a "krátkoocasými" ptakoještěry. Je znám z 20 koster. Nejspíše lovil opeřené dinosaury a první ptáky.
Fruitadens - Je nejmenší známý ptakopánvý dinosaurus. V dospělosti měřil asi třičtvrtě metru a vážil něco přes půl kilogramu. Byl to všežravec s pestrým jídelníčkem.
Kaprosuchus - Krokodýl pocházející z Nigeru byl posán Paulem Serenem. Jméno v překladu znamená kančí krokodýl, kvůli nezvyklému utváření chrupu.
Keuppia - Byly popsány hned dva druhy této chobotnice. Žila ve svrchní křídě na území dnešního Libanonu. Tkáně fosilních chobotnic dochované do současnosti jsou velmi vzácné.
Miragaia - Nejspíše jeden z nejdůležitějších objevů posledních let. Proslavila se jako dlouhokrký stegosaurid, její krk tvořil 30% těla. To je u celého jejího infrařádu neobvyklé, dlouhý krk jí asi dovolovat dosáhnout na vzdálenější větve.
Raptorex - Byla to téměř kopie slavného T-rexe měřící necelé 3 metry. Vzhledem k době a místu, kde žil se může jednat o mládě Tarbosaura.
Schinderhannes -Jeho objev sice neučinil příliš velký rozruch, ale přesto je jeho otisk unikátním nálezem. Jde totiž o první otisk anomalocarida.
Skorpiovenator - Byl zavalitý abelosaurid sdílející prostor s velkými dravci, například s rodem Mapusaurus. Našla se téměř kompletní kostra, chyběly jí ale přední končetiny.
Titanoboa - Je to největší známí had všech dob. Měřil 14 metrů a mohl vážit i více než 1 tunu. Nalezl se v Kolumbii. Rozšířila se krátce po vyhynutí dinosaurů.
Australovenator, Diamantinasaurus, Wintonotitan - Trojici dinosaurů popsal Scott Hocknull. Jde o tzv. polární dinosaury, kteří žili v Austálii na přelomu spodní a svrchní křídy. V Austrálii byly tou dobou chladné podmínky a tak se jedná o další z důkazů o teplokrevnosti dinosaurů.
Miragaia zdroj

rok 2010
Ajkaceratops - Jde o prvního rohatého dinosaura z Evropy, našel se v Maďarsku. Nejspíš je to ostrovní forma nějakého asijského druhu.
Balaur - Druh dromaeosaurida, který měl na nohách narozdíl od svých příbuzných dva velké drápy. Našel se v Rumunsku a je to nespíše potomek Velociraptorů.
Concavenator -Měl na zádech hrb, o kterém se přesně není, k čemu sloužil. Na předních končetinách měl tento dravec peří. Našel se ve Španělsku.
Inkayacu - Jedná se se o obřího tučňáku z eocénu. Žil v Peru, kde se nalezlo i jeho peří. Z toho se zjistilo, že měl hnědošedé zbarvení, nebyl tedy černobílý jako dnešní tučňáci.
Kosmoceratops - Pravděpodobně nejzdobnější ceratopsid, na štítu měl 15 výrůstků. Byl popsán spolu s Utahceratopsem a Vagaceratopsem.
Livyatan - Obrovský fosilní vorvaň z Peru pochází z miocénu. Mohl se tedy setkat s největší dravou rybou všech dob - s legendárním Carcharodonem Megalodonem.
Pakasuchus - Malý krokodýl vykazoval savčí rysy. Díky rozlišenému chrupu mohl žvýkat potravu. Pochází z Afriky - z Tanzanie.
Sanajeh - Byl asi 3,5 metru dlouhý had, žijící v Indii. Nalezl se v dinosauřím hnízdě při útoku na mládě sauropoda. Taková hnízda byla zřejmě důležitá pro přežití mnoha predátorů.
Concavenator zdroj

Do komentářů mi prosím napiště, jaké zvíře by si podle Vás zasloužilo titul Objev desetiletí.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Isla-Nublar-Crew Isla-Nublar-Crew | E-mail | Web | 29. prosince 2010 v 10:00 | Reagovat

Musím uznat, že se jedná o velice složitý výběr. Nicméně já osobně jsem pro druh Gigantoraptor erlianensis... ;-)

2 Maiasaura Maiasaura | 29. prosince 2010 v 12:08 | Reagovat

Já jsem pro mei a pro mapusaura

3 HAAS HAAS | Web | 29. prosince 2010 v 12:12 | Reagovat

Tak když už jde o desetiletí, nic jiného než spící drak, takže Mei-long.

4 HAAS HAAS | Web | 29. prosince 2010 v 14:41 | Reagovat

Jo, také hlasuji pro Microraptora, ale na toho jsi tam zapoměl.

5 deinonych deinonych | Web | 29. prosince 2010 v 16:15 | Reagovat

Podle mě to jsou: Microraptor, Miragaia, Gigantoraptor a Concavenator

6 HAAS HAAS | Web | 29. prosince 2010 v 18:21 | Reagovat

Jo, já ho asi hledal ve špatném roce.

7 HAAS HAAS | Web | 30. prosince 2010 v 13:49 | Reagovat

Ještě bych zapoměl na Pyroraptora! Pro toho taky hlasuji!

8 vendac vendac | 30. prosince 2010 v 15:53 | Reagovat

Hlasuji Epidexipteryxe ;-)

9 forusrakos forusrakos | Web | 30. prosince 2010 v 19:40 | Reagovat

Takže vidím, že se tu víceméně opakují stále stejná jména: Microraptor, Gigantoraptor a Mei. Potom také Pyroraptor, Epidexipteryx, Miragaia, Concaventor a Mapusaurus. Já bych s vámi docela souhlasil, ještě bych ale přidal Titanobou a Guanlonga. :-)

Za vaše názory mnohokrát děkuju. ;-)

10 Coach Factory Store Coach Factory Store | E-mail | Web | 21. září 2011 v 14:07 | Reagovat

Intelligence everywhere.

11 Coach Factory Outlet Coach Factory Outlet | E-mail | Web | 5. prosince 2011 v 2:43 | Reagovat

You will never buy fashion and cheap Coach Handbags. These benefits,  Coach Factory Outlet are the best shopping place for most women. They are the first choice for women.

12 Louis Vuitton Louis Vuitton | E-mail | Web | 1. března 2012 v 7:24 | Reagovat

Phony custom made designer bags outsell the original elements in China and tiawan with a staggering percentage of more than 20:

13 Louis Vuitton Outlet Louis Vuitton Outlet | E-mail | Web | 24. července 2012 v 9:31 | Reagovat

A handbag whose shape is the opposite of your body type suits you best. Louis Vuitton Outlet If you're petite and curvy, get one that's long and slim.

14 Chanel Bags Chanel Bags | E-mail | Web | 17. srpna 2012 v 3:50 | Reagovat

These bags not only mode, are also useful Chanel handbags come in a variety of colors and sizes, making them ideal for all styles and occasions.

15 Coach Factory Outlet Coach Factory Outlet | E-mail | Web | 5. září 2012 v 2:58 | Reagovat

Usually, they do not give problems to the affected person, but as the size of the deposit increases or become sore, they will surely give serious pain. The following are the frequently asked questions and answers that can help explain the concept of calcium deposits.

16 Coach Factory Outlet Coach Factory Outlet | E-mail | Web | 25. září 2012 v 3:53 | Reagovat

caili0921This is a mainstream view in the community have great supporters, great view.

17 coach outlet coach outlet | E-mail | Web | 6. října 2012 v 7:45 | Reagovat

caili1006This is a mainstream view in the community have great supporters, great view.

18 chanel bags chanel bags | E-mail | Web | 8. října 2012 v 10:58 | Reagovat

An 11-year-old Brooklyn girl who found an abandoned baby was forced to undergo a gynecological exam to prove to police the infant wasn't hers, her mother complained yesterday. Carol Armstrong said cops treated her daughter Chanel more like a suspect than a heroine. "My daughter became hysterical," Armstrong said yesterday, not long after police arrested the baby's real mother. But housing police spokesman Carl Pelleck said Armstrong "volunteered to let her daughter be examined. "We did not order her to go," he said. Armstrong said she only agreed to the exam "because I didn't want them to harass my child with any more questions.
" The baby boy was in serious condition at Brookdale Hospital with a fractured skull. His mother, Kara Bradley, was arrested when she showed up at the hospital to inquire about the boy's condition. Police said Bradley, 20, confessed to putting her son in a shopping bag and throwing him from her fourth-floor bedroom window in the Cypress Hills housing project immediately after giving birth to him Saturday afternoon. The infant landed on the roof of a building right outside Chanel Armstrong's window, police said. Chanel was searching for her cat, her mom said, when she spotted the shopping bag on the roof and heard the baby's wails. The stunned little girl phoned her 22-year-old sister, Tashon, who rushed over from her Bushwick, Brooklyn, apartment. "I called 911, and they instructed me to tie the baby's [umbilical] cord," the sister said. "The police arrived and rushed the baby to the hospital.

19 lenka lenka | E-mail | 15. prosince 2012 v 19:16 | Reagovat

je to pekne-super O_O  :-D  8-)

20 lenka lenka | E-mail | 15. prosince 2012 v 19:17 | Reagovat

je to pekne,super

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama