Prosinec 2010

Nové důkazy o existenci chupacabry

30. prosince 2010 v 19:33 | forusrakos |  starší články
Původně jsem neměl v plánu ve zbytku letošního roku psát na blog, ale zpráva která přišla z Kentucky mě k tomu doslova donutila.

Znovu se totiž podařilo odstřelit jedince chupacabry. Američan Mark Cothren zastřelil zvíře, které se objevilo na jeho pozemku, potom co jej nedokázal jednoznačně identifikovat. Když ukázal zastřelené zvíře sousedům, začalo celé okolí spekulovat o dalším exempláři chupacabry. Chycené zvíře předal odborníkům, ani ti ho nedokázali určit. Zvíře o velikosti kočky mělo dlouhé uči, špičatý čumák, dlouhé prsty a drápy a bylo zcela lysé. Jak mohlo přežívat v zimním období je zcela záhadou. Jedná se o další z mnoha nezvratných důkazů o chupacabře. Můžeme jen doufat, že se ji někdy podaří odchytit živou a že bude moci být s jistotou zařazena do zoologického systému.

ANKETA: Objev desetiletí

29. prosince 2010 v 9:57 | forusrakos |  starší články
Když jsem vytvářel anketu, tak jsem si neuvědomil, že od roku 2000 už uplynulo 11 let. Lepším názvem by tedy bylo: Největší objev od začátku nového milénia. Omluvte prosím tuto chybu.

rok 2000
Bambiraptor - Byl to malý dinosaurus, našla se téměř kompletní kostra. Měl poměrně k tělu největší mozek mezi mezi dinosaury a nejspíše také vynikal inteligencí. Zjistilo se také, že mohl palec postavit proti ostatním prstům a manipulovat tak s předměty.
Charonosaurus - Je to jeden z největších kachnozobých dinosaurů. Našla se stehenní kost dlouhá 135cm. Nejspíše byl blízce příbuzný s rodem Parasaurolophus.
Microraptor - Patřil mezi nejmenší dinosaury a našly se otisky jeho peří. Nejvíce ho ale proslavily dva páry křídel, pomocí kterých plachtil ze stromu na strom. Ukazuje na příbuznost mezi dinosaury a dnešními ptáky.
Pyroraptor - Vykazuje příbuznost s raptory rodu Velociraptor a Deinonychus. Žil ve Francii a byl dlouhý asi 2,5m. Brzy se dočkal filmového ztvárnění v dokumentu Planeta dinosaurů.
Repenomamus - Jezevec z doby spodní křídy patří mezi největší známé druhohorní savce, dosahoval délky 1m. Je dokázáno, že se živil i mláďaty dinosaurů.
Sauroposeidon - Patří mezi největší známé dinosaury, byl 4x vyšší než žirafa a 12x težší než slon. Je záhadou, jak u tak velkého zvířete fungovaly životně důležité orgány.
Microraptor zdroj

rok 2001
Citipati - Byl ve své době největší známí oviraptorid, našla se kompetní kostra s otisky peří. Neobvyklé jméno dostal z indického jazyka sanskrtu.
Hesperosaurus - Žil ve stejné době a na stejném místě jako příbuzný Stegosaurus. Měl široké pláty a širokou lebku. V poslední době se objevují zmínky o tom, že jde jen o nový druh stegosaura.
Masiakasaurus - Měl mírně zahnutou spodní čelist, z obou čelistí vyčnívali zuby, se kterými mohl lovit jen malé živočichy (savce, ryby...). Žil na Madagaskaru, kde se nejspíše stával často kořistí velkých krokodýlů a dinosaurů.
Masiakasaurus zdroj

rok 2002
Aucasaurus - Našla se téměř kompletní kostra, podle které se zjistilo, že jeho ruce byly extrémně zakrnělé. Nalezené kostra patří mezi nejkompletnější mezi abelisauridy.
Incisivosaurus - Byl malý opeřený teropod s velmi neobvyklou lebkou. Z čelistí mu vyčnívaly zuby podobné dnešním hlodavcům, z toho se usuzuje, že se specializoval na rostlinnou stravu.
Incisivosaurus zdroj

rok 2003
Isisaurus - Jedná se o sauropoda žijícího ve spodní křídě v Indii. Zajímavostí je, že měl poměrně krátký krk a přetočené předloktí. Původně byl řazen do rodu Titanosaurus.
Olorotitan - Byl telký kachnozobý dinosaurus, žijící na konci křídy v Rusku. Na hlavě měl výrůstek ve tvaru sekery. Našla se kompletní kostra důležitá pro zjištění rozšíření lambeosaurinů.
Rajasaurus - Žil spolu s Isisaurem v době, kdy byla Indie spojená s Madagaskerem. Prokazuje blízkou příbuznost s Majungasaurem. Narozdíl od něj byl poměrně mohutný.
Isisaurus zdroj

rok 2004
Mei - Jeden z nejmenších dinosaurů a držitel nejkratšího rodového jména mezi dinosaury byl nalezen ve stočené pozici, nejspíše ve spánku, to svědčí o teplokrevnosti dinosaurů. Možná byl opeřený.
Rugops - Byl poměrně velký dinosaurus, který měl stejně jako jeho příbuzní velkou těžkou hlavu a zakrnělé ruce. Byl rozhodujícím průlomem v chápání vývoje teropodů.
Mei zdroj

rok 2005
Falcarius - Žil v USA ve spodní křídě a byl příbuzný Beipiaosaura, který byl oběven o šest let dříve. Zrekonstruovala se celá jeho lebka.
Tyrannotitan - Patří mezi největší dravé dinosaury spolu s příbuznými druhy Giganotosaurus a Mapusaurus. V současnosti se o něm příliš mnoho neví.
Tyrannotitan zdroj

rok 2006
Dracorex - Byl býložravý dinosaurus, jehož klasifikace není jistá, může se jednat o nedospělého Pachycephalosaura. Nalezli ho tři amatérští paleontologové v souvrství Hell Creek. Druhové jméno -hogwartsia- znamená z Bradavic, jako pocta knihám o Harry Potterovi od J.K. Rowling
Guanlong - Jeho objev způsobil senzaci. Jde o teropoda s hřebínkem na hlavě, žil v Číně. Je znám z kostry dospělce a mláděte. Pokud se o jeho objevu chcete dozvědět více, zhlédněte dokument od Nationel Geographic Past na dinosaura.
Juravenator - Fosílii objevil v Německu amatérský paleontolog a dal jí přezdívku Borsti, v Německu je to časté jméno domácích mazlíčků. Byl to malý teropod žijící ve svrchní juře.
Mapusaurus - Byl o něco menší než příbuzný Tyrannotitan, se kterým sdílel místo i dobu (Argentina, svrchní křída). Dnes je na pátem místě v žebříčku největších teropodů.
Guanlong zdroj

rok 2007
Eotriceratops - Našla se obrovská tři metry dlouhá lebka, celé tělo by tedy mohlo měřit až 12 m. Jde tak o největšího rohatého dinosaura.
Gigantoraptor - Patří mezi oviraptorosauroidní dinosaury. Mezi všemi zástupci je zdaleka největší (výška 3,5m, délka 8m, hmotnost 1,5t). Sesadil tak příbuzného dinosaura rodu Citipati (2001). Byl to všežravec.
Kelenken - Řadí se do čeledi Phorusrhacidae a v ní je dokonce největším zástupcem, zároveň se jedná o největšího dravého ptáka historie. Nalezla se lebka dlouhá 71cm.
Mahakala - Dostala jméno podle tibetského božstva. Patří mezi nejmenší známé dinosaury a také mezi nejprimitivnější dromaeosauridy.
Sinocalliopteryx - Byl největší opeřený dinosaurus, větší mohl být jedině Gigantiraptor, u toho se ale bohužel opeření nedochovalo. Své příbuzné výrazně přerůstá.
Suzhousaurus - Žil ve spodní křídě a měřil na délku 6,7m. Jedná se tak o prvního velkého therizinosauridního dinosaura.
Tupandactylus - Byl ptakoještěr žijící ve spodní křídě v Brazílii. Nejpozoruhodnější na něm je jeho hřeben, který je poměrem k tělu mezi ptakojěštěry vůbec největší. Část tvořila látka podobná keratinu a část kostěné vzpěry.
Gigantoraptor zdroj

rok 2008
Austroraptor - Jde o druhého největšího dromaeosaurida, větší je jen Utahraptor. Měřil 5m, možná ale i více než 6m. Troufal si na kořist větší než byl on sám.
Beelzebufo - Je to obrovská fosilní žába dlouhá až 40cm. Žila ve svrchní křídě na Madagaskaru a nejspíše požírala i mladé dinosaury.
Epidexipteryx - Jeden z nejmenších dinosaurů měřil jen 20 cm. Našlo se opeření a dlouhá ocasní pera. K jeho popisu se váže malý skandál, popis byl publikován na webu o měsíc dříve, než byl oficiálně zveřejněn.
Kryptops - Byl zřejmě nejprimitivnější zástupce abelisauridů. Žil v Africe a posal ho Paul Sereno se Stephenem Brussattem.
Materpiscis - Byla placodermní ryba z pozdního devonu žijící v západní Austrálii. Je známá z jediné fosílie, která je jedinečná v tom, že je k ní pupeční šňůrou připojené mládě. Je to tedy nejstarší živočich, u kterého se podařilo prokázat živorodost.
Odontochelys - Pochází ze svrchního triasu, žádná jiná želva nežila tak dávno. Druhý nejstarší druh předběhla o 15 milionů let. Měla měkký krunýř, zdržovala se u pobřeží. Je důkazem toho, že se želvy vyvinuly v moři.
Epidexipteryx zdroj

rok 2009
Anchiornis - Byl malý opeřený čínský dinosaurus. V únoru letošního roku se učinil unikátní pokus, který měl za úkol zjistil barvu opeření. Zjistilo se, že většina jeho těla byla černá, na křídlech a ocasu měl bílé proužky a na hlavě červenou chocholku.
Darwinopterus - Každého jistě napadne, že je pojmenován na počest Charlese Darwina. Jedná se totiž o přechodový článek mezi "dlouhoocasými" a "krátkoocasými" ptakoještěry. Je znám z 20 koster. Nejspíše lovil opeřené dinosaury a první ptáky.
Fruitadens - Je nejmenší známý ptakopánvý dinosaurus. V dospělosti měřil asi třičtvrtě metru a vážil něco přes půl kilogramu. Byl to všežravec s pestrým jídelníčkem.
Kaprosuchus - Krokodýl pocházející z Nigeru byl posán Paulem Serenem. Jméno v překladu znamená kančí krokodýl, kvůli nezvyklému utváření chrupu.
Keuppia - Byly popsány hned dva druhy této chobotnice. Žila ve svrchní křídě na území dnešního Libanonu. Tkáně fosilních chobotnic dochované do současnosti jsou velmi vzácné.
Miragaia - Nejspíše jeden z nejdůležitějších objevů posledních let. Proslavila se jako dlouhokrký stegosaurid, její krk tvořil 30% těla. To je u celého jejího infrařádu neobvyklé, dlouhý krk jí asi dovolovat dosáhnout na vzdálenější větve.
Raptorex - Byla to téměř kopie slavného T-rexe měřící necelé 3 metry. Vzhledem k době a místu, kde žil se může jednat o mládě Tarbosaura.
Schinderhannes -Jeho objev sice neučinil příliš velký rozruch, ale přesto je jeho otisk unikátním nálezem. Jde totiž o první otisk anomalocarida.
Skorpiovenator - Byl zavalitý abelosaurid sdílející prostor s velkými dravci, například s rodem Mapusaurus. Našla se téměř kompletní kostra, chyběly jí ale přední končetiny.
Titanoboa - Je to největší známí had všech dob. Měřil 14 metrů a mohl vážit i více než 1 tunu. Nalezl se v Kolumbii. Rozšířila se krátce po vyhynutí dinosaurů.
Australovenator, Diamantinasaurus, Wintonotitan - Trojici dinosaurů popsal Scott Hocknull. Jde o tzv. polární dinosaury, kteří žili v Austálii na přelomu spodní a svrchní křídy. V Austrálii byly tou dobou chladné podmínky a tak se jedná o další z důkazů o teplokrevnosti dinosaurů.
Miragaia zdroj

rok 2010
Ajkaceratops - Jde o prvního rohatého dinosaura z Evropy, našel se v Maďarsku. Nejspíš je to ostrovní forma nějakého asijského druhu.
Balaur - Druh dromaeosaurida, který měl na nohách narozdíl od svých příbuzných dva velké drápy. Našel se v Rumunsku a je to nespíše potomek Velociraptorů.
Concavenator -Měl na zádech hrb, o kterém se přesně není, k čemu sloužil. Na předních končetinách měl tento dravec peří. Našel se ve Španělsku.
Inkayacu - Jedná se se o obřího tučňáku z eocénu. Žil v Peru, kde se nalezlo i jeho peří. Z toho se zjistilo, že měl hnědošedé zbarvení, nebyl tedy černobílý jako dnešní tučňáci.
Kosmoceratops - Pravděpodobně nejzdobnější ceratopsid, na štítu měl 15 výrůstků. Byl popsán spolu s Utahceratopsem a Vagaceratopsem.
Livyatan - Obrovský fosilní vorvaň z Peru pochází z miocénu. Mohl se tedy setkat s největší dravou rybou všech dob - s legendárním Carcharodonem Megalodonem.
Pakasuchus - Malý krokodýl vykazoval savčí rysy. Díky rozlišenému chrupu mohl žvýkat potravu. Pochází z Afriky - z Tanzanie.
Sanajeh - Byl asi 3,5 metru dlouhý had, žijící v Indii. Nalezl se v dinosauřím hnízdě při útoku na mládě sauropoda. Taková hnízda byla zřejmě důležitá pro přežití mnoha predátorů.
Concavenator zdroj

Do komentářů mi prosím napiště, jaké zvíře by si podle Vás zasloužilo titul Objev desetiletí.

ANKETA: Objev roku 2010

27. prosince 2010 v 9:56 | forusrakos |  starší články
Rok 2010 byl z paleontologického hlediska mimořádně úspěšný. Dokonce si troufám říct, že jeden z nejúspěšnějších od dob válčení mezi O.C. Marshem a E.D. Copem. K dnešnímu dni (27.12. 2010) bylo popsáno 66 rodů dinosaurů, 9 rodů ptakoještěrů, 7 mořských plazů, 9 krokodýlů, 3 hadi, 5 ještěrů, 13 ptáků a 4 další archosauři, dále 12 ryb, 3 obojživelníci, 26 členovců, 4 synapsidi a 41 savců z různých časových období.

Toto je výběr deseti nejzajímavějších paleontologických objevů roku 2010.

1. Diabloceratops
Diabloceratops eatoni prakticky "nastartoval" sérii jarních objevů ceratopsidů. Objeven byl sice již v roce 2002, popisu se ale dočkal až letos. Žil před 75-70 miliony lety ve svrchní křídě na území dnešního USA (Utahu). Měl dlouhý krční límec a na něm dva dlouhé výrazné rohy. Další dva rohy měl nad očima. obrázek
2. Ajkaceratops
Ajkaceratops kozmai je jednou z letošních evropských dinosauřích senzací. Jedná se totiž o prvního ceratopsida nalezeného v Evropě, respektive v Maďarsku. Zřejmě jde o ostrovního potomka nějakého asijského příbuzného, možná bagaceratopse nebo magnirostrise. Na ostrovech, které později vytvořili Maďarsko žil spolu s dalšími trpasličími formami dinosaurů. obrázek
3. Coahuilaceratops
Coahuilaceratops magnacuerna žil na území Mexika před 72 miliony lety. Byl poměrně velký - délka 7m, výška 2m, délka lebky 1,8m, hmotnost 4-5t. Rekodmanem se ale stal díky svým nadočnicovým rohům. Sice se nezachovali celé, ale předpokládá se, že mohli měřit i 1,2m. Neformálně byl popsán již před dvěma lety, formálního popisu se dočkal až letos. obrázek
4. Livyatan
Livyatan melvillei byl velký druh velryby příbuzný vorvani. Původně byl pojmenová Leviathan, ale zjistilo se, že tímto jménem se už pyšní jeden mastodont. Byl nalezen v Peru, kde v té době (miocén) žil i legendární žralok Carcharocles Magalodon, což byl s velkou pravděpodobností jeho potravní konkurent. obrázek
5. Pakasuchus
Pakasuchus kapilimai byl asi 50cm dlouhý krokodýl žijící uprostřed období křídy v Tanzanii. Pakasuchus znamená v překladu kočičí krokodýl, Paka totiž ve svahijštině znamená kočka. Toto jméno dostal poprávu. Jeho tělo se vyznačuje výraznými savčími rysy, hlavně savčí čelisti, která měla překvapivě rozlišené zuby, to mu umožňovalo žvýkat potravu. Měl řezáky, špičáky i stoličky. obrázek
6. Balaur
Netypické dinosauří jméno je rumunskou obdobou českého slova "drak". Předky Balaura bondoca byli nejspíše velociraptoři, kteří se do Rumunska před 70 miliony lety dostali přes kontinentální most. Největší zajímavostí Balaura jsou dva velké hrůzunahánející drápy na nohách. U žádného jiného dromaeosaurida nejsou dva velké drápy známy, všichni jeho příbuzní mají jen jeden. obrázek
7. Concavenator
Corvavenator corcovatus žil ve Španělsku před 120 miliony lety, tedy ve spodní křídě. Podařilo se nalézt téměř kompletní kostru, na níž jsou nejzajímavější dva páteřní obratle, které vyčnívají 40cm nad ostatní, to mu vytvářelo na zádech hrb. Ihned se objevila spousta teorií o funkci tohotu hrbu. Nejpravděpodobnější: termoregulace, zábobárna vody, dorozumívání, předvádění se při námluvách. Mimo to se blízko jeho předních končetin nalezly otisky připomínající peří. obrázek
8. Kosmoceratops
Kosmoceratops richardsoni je označován za vůbec nejzdobnějšího ceratopsida. Ještě aby ne, na jeho štítu je totiž 15 výrůstků. Některé z nich se stáčejí dolů v rohům. Žil ve svrchní křídě na území dnešního Utahu v USA. Společně s popisem Kosmoceratopse byl uveřejněn i popis Utahceratopse žijícího ve stejné oblasti. obrázek
9. Inkayacu
Inkayacu paracasensis je druh obrovského fosilního tučňáka z eocénu žijícího v Peru. Měřil na výšku 1,5 metru. Pro svou kořist se nejspíše potápěl mnohem hlouběji než dnešní tučňáci. narozdíl od nich měl hnědošedé peří a dlouhý zobák. Jeho jméno v překladu znamená král všech vod.obrázek
10. Platalearostrum
Platalearostrum hoekmani dostalo jméno po svém objeviteli, rybáři kterému před dvěma lety uvízla v síti podivná kost. Předal ji odborníkům a ti zjistili, že patří delfínovi, který žil na zemi před 3 miliony lety. Patří do příbuzenstva kulohlavců. V lebce měl velkou dutinu. Platalearostrum tvořilo hejna a měřilo 6 metrů. obrázek
Další popsané rody: Linheraptor, Hippodraco, Iguanacolossus, Tatankaceratops, Sinoceratops, Mojoceratops, Medusaceratops, Utahceratops, Zhuchengceratops, Koreaceratops, Texacephale, Aardonyx, Fukuititan, Geminiraptor, Abydosaurus, Asilisaurus, Alanqa, Sanajeh, Saadanius...

Do komentářů mi prosím napište, jaké fosilní zvíře (popřípadě jaká zvířata), by si podle vás zasloužilo titul Objev roku 2010.

Mým favoritem je jednoznačně Concavenator corcovatus.

Seznam popisů vyhynulých zvířat

26. prosince 2010 v 18:00 | forusrakos |  starší články

  • Seznam se bude postupně doplňovat, slouží pro snažší vyhledání a zpřehlednění.
  • Kurzíva - zvířata, za jejichž vymizením stojí člověk
  • Pokud máte nějaký tip na nový popis, napište ho do komentářů (oblíbené zvíře, zvíře, o kterém nemáte dostatek informací...).

Bunyip

25. prosince 2010 v 17:23 | forusrakos |  starší články
Bunyip [buňap] znamená v překladu z jazyka domorodých obyvatelel Austálie šavlozubá kachna. Ostatky této příšery byly nalezeny v červenci 1845 ve Victorii, nejjižnější části Austrálie. Případ se pokusili objasnit redaktoři místních novin a na pomoc si zavolali domorodé Austrálce (Aborigince), ti jim bez váhání pověděli o příšeře jménem Bunyip. Jeden z nich jim dokonce ukázal hluboké šrámy na svém těle, které měl způsobil právě záhadný tvor. Podobná zkoumání proběhla po celé zemi. Popis Bunyipa se ale ve většině případů rozchází, měl by mít zavalité tělo, dlouhé zuby vyčnívající z tlamy, plovací blány nebo přímo ploutve a také koňský ocas. Údajně snáší vejce a podle pozorování z 19. století je dlouhý 9 metrů. Domorodci se také shodli na tom, že je značně agresivní.

Možná vysvětlení:
1. Domorodci v Bunyipa věří, protože se vyskytuje v jejich bájích. Jde o vodního ducha, který rád trápí lidi v blízkosti vodních toků. Jeho podobu potom přičítají každému neznámému zvířeti.
2. Domorodci si Bunyipa vymysleli ze strachu před aligátory, o kterých jim přivezli zprávy Američané při objevení Austrálie.
3. Jde o přežívajícího Diprotodona. Diprotodon žil v Austrálii ještě v době, kdy se tam dostali první lidé. Mohl by se adaptovat do podoby jakéhosi vačnatého hrocha.
4. Jde o lvouna, který sem čas od času migruje.
umělecké zpracování Bunyipa (zdroj)...
... a možný kandidát - Diprotodon (zdroj)

Velikáni paleontologie: Xu Xing

23. prosince 2010 v 20:35 | forusrakos |  starší články
Xu Xing je známý čínský paleontolog, spisovatel a režisér narozený v roce 1969 v provincii Xinjiang. Vystudoval katedru geologie na pekingské univerzitě. V současnosti je profesorem Čínské akademie věd. Patří mezi nejproduktivnější paleontology posledních let. Popsal spoustu významných dinosaurů z Číny (Microraptor, Gigantoraptor, Mei...). U některých dinosaurů určuje přesný vzhled.

1999
Beipiaosaurus
Sinornithosaurus
Chaoyangsaurus

2000
Microraptor
Incisivosaurus
Jeholosaurus
Nanyangosaurus

2001
Jinzhousaurus
Eshanosaurus
Liaoningosaurus
Neimongosaurus

2002
Sinovenator
Liaoceratops
Erliansaurus
Archaeovolans - neplatný rod

2003
Hongshanosaurus
Yixianosaurus

2004
Mei
Dilong
Graciliraptor
Sinusonasus

2005
Pedopenna
Xinjiangovenator

2006
Guanlong
Yinlong
Sonidosaurus

2007
Gigantoraptor

2010
Zhuchengceratops
Linheraptor
Xixianykus

2011
Linhenykus

Gallery VIII.

22. prosince 2010 v 18:43 | forusrakos |  starší články
Krásné panorama s Velkou čínskou zdí skytou v lesích. obr.

PS: článek o Velké čínské zdi již brzy

Polární dinosauři

21. prosince 2010 v 20:31 | forusrakos |  starší články
Antarktida a Austrálie byly za vlády dinosaurů spojeny v jeden kontinent. Antarktida byla položena jižněji, byla tedy chladnější. V Antarktidě zřejmě nebyl sněhový pokryv ničím zvláštním, v Austrálii byl jen v zimním období. Světe div se, našli se tu dinosauři.

Nejdříve o těch antarktických, těch je pomálu hlavně proto, že podmínky pro paleontologický výzkum jsou tu velmi špatně. Podle mých informací tu byly nalezeny jen tři druhy. Vrcholovým a největším predátorem tu byl Cryolophosaurus, který se od ostatních dinosaurů dobře rozezná díky kostěnému hřebenu nad očima. Jeho kořistí se stávali Glacialisauři. Byli to prosauropodi, o kterých se toho dnes ještě moc neví. Potenciální kořistí Cryolophosaura mohly být i Antarctopelty, problémem ale je, že oba dinosauři žili v rozdílném časovém období. Cryolophosaurus ve spodní juře a Antarctopelta ve svrchní křídě. Její ostatky se našly v Antarktidě jako první, byla ale popsána až jako druhá v roce 2006. Podle nejnovějších výzkumů mohla být právě Antarktida místem, kde dinosauři přežívali ještě několik tisíc, možná milionů let po smrtící sérii dopadů meteoritů.
cryolophosaurus zdroj

Z pravěké Austrálie známe o něco více dinosaurů. Většina z nich pochází ze spodní křídy. Asi nejhojnější tu byla Laellynasaura, malý ornitopod žijící ve skupinách, ve kterých panovala přísná hierarchie. Byly tu i jim příbuzné druhy Qantassaurus a Atlascopcosaurus. Ti všichni žili v lese stejně jako dravý Austalovenator, právem se mu říká gepard doby křídové. Byl popsán spolu se sauropody rodu Diamantinasaurus a Wintonotitan, ty bychom mohli potkat na planinách nebo v řidších lesích spolu s Austrosaury, Muttaburasaury, Serendipaceratopsy nebo dinosaury s neobvyklým jménem - Minmi. Postrachem pro menší druhy byly rody Kakuru a Rapator. Nalézt by se tu dal i ornithomimosauridní dinosaurus Timimus. Všem jmenovaným mohl dělat společnost obojživelník Koolasuchus nebo nejstarší vrubozobý pták Vegavis. Řeč byla zatím jen o křídových dinosaurech, z jiných období se tu podařilo nalézt jen dva dinosaury, oba pocházejí ze střední jury a o obou se toho ví jen málo. Jsou to sauropod Rhoetosaurus a teropod Ozraptor.
laellynasaura zdroj

Dicraeosaurus

19. prosince 2010 v 20:00 | forusrakos |  starší články
Dicraeosaurus (dvojitý vidlicovitý ještěr) byl objeven při výzkumech ve slavné lokalitě Tendaguru ve východní Tanzanii v letech 1909-1913. Popsán byl roku 1914 Němcem Wernerem Janenschem. Nalezla se téměř kompletní kostra, která je dnes chloubou muzea v Berlíně. V Tanzanii žil před 155-150 miliony lety ve svrchní juře spolu s dalšími velkými býložravci, jako jsou Kentrosaurus, Jobaria, Tornieria nebo Giraffatitan. Aby se ti všichni v dané oblasti uživili, musel se každý druh specializovat na určité druhy rostlin. Patřil mezi středně velké sauropody, dorůstal délky asi 12m. Měl robustní tělo, široký krk a poměrně k tělu velkou hlavu, což je u sauropodů velká zvláštnost. Jeho krk byl poměrně krátký a až k ocasu se od něj táhla řada trnů (spinů), které ale nebyly tak velké jako u příbuzného Amargasaura. Podle trnů také dostal své jméno, mají totiž tvar písmene Y. Doposud byly objeveny dva druhy - D. sattleri a D. hansemanni.
Obrázek od Dinoraulu není příliš přesný, protože by měl mít větší spiny.
kostra Dicraeosaura z muzea v Berlíně zdroj

Ryby a péče o potomstvo

18. prosince 2010 v 20:40 | forusrakos |  starší články
Většina ryb klade jikry. Naklade je pokud možno na nějakém bezpečném místě, kde by byly v bezpečí před predátory. Dále mateřství nějak vzlášť neprožívají. Jiné ryby, takové které rodí živá mláďata, se o ně starají. Živorodých je asi 20% ze všech známých ryb. Zajímavé finty zaručující přežití druhu se objevují u obou typů.

Slimule živorodá (Zoarces viviparus) je poměrně rozšířená ryba žijící v mořích omívajících severní Evropu. Až do nedávno ale bylo záhadou proč rodí již poměrně odrostlá mláďata a proč má mězi rybami jednu z nejdelších dob březosti. Tuto záhadu nedávno objasnil Peter Skov a jeho vědecký tým. Zjistil, že samice slimule v sobě mají mléčné váčky, ke kterým se zárodky přisají a čekají až do doby, kdy budou schopny se o sebe postarat samy. Jde tedy o první známou rybu (a také o prvního známého nesavčího živočicha), která své potomstvo kojí. Pro zajímavost: doba březosti u slimule trvá půl roku.
slimule živorodá zdroj

Tlamovci obecně jsou skupina ryb, která své jikry přechovává v tlamě do doby než se z nich vylíhnou mláďata. Do této skupiny patří například cichlidy známé z afrických jezer Malawi a Tanganika, dále také v akráriích hojně chované labyrintky. Tlamovec (Labidochromis) je také rodové jméno africké cichlidy.

Samičky koníka mořského (Hippocampus guttulatus) jsou pořádně vychytralé, je o nich totiž dobře známo, že kladou vajíčka do břišního vaku samce. Samec potom následujících pět týdnů opatruje vajíčka jako oko v hlavě. Mláďata se rodí již plně vyvinutá. Do dospělosti svou velikost zosminásobí.
koník mořský zdroj

Některé vejcorodé ryby pro své jikry budují tzv. pěnová hnízda, na jejich stavbu používají bublinky vzduchu a sliny, v některých případech i listy různých rostlin. Hnízda mohou plavat na hladině, mohou být ukrytá pod plovoucím předmětem nebo jsou v bezpečné dutině. Pěnová hnízda staví bojovnice pestrá (Betta splendens) chovaná v akváriích nebo koljuška tříostná (Gasterosteus aculeatus), se kterou se můžeme setkat i v načich vodách.

Jikry gavúnků madagaskarských (Bedotia geayi) se zachytávají na plovoucích rostlinách díky jakýmsi vláknům. Líhnou se za sedm dní.

Hořavka duhová (Rhodeus sericeus) je životně závislá na populaci škeble rybničné (Anodonta cygnea). V době tření samičce naroste až pět centimetrů dlouhé kladélkou, kterým klade jikry do škeblí. Na škeblích poté mladé hořavky cizopasí.